4 zaujímavosti zo sveta sprchových boxov, spŕch a sprchovania

0
306
Sprchový box
Sprchový box

Sprcha či sprchový box patria k miestam, kde takmer každý z nás svoj deň začína alaebo končí. Prípadne oboje. Ako to je so spievaním v sprche a prečo v sprche prichádzame na super nápady?

• „Prečo mi skvelé nápady prídu na myseľ vždy v sprche?“ Takúto otázku si okrem Alberta Einsteina kládlo a kladie množstvo ľudí a vedcom sa ju podarilo zodpovedať. Sprcha totiž predstavuje dokonale neutrálne prostredie, v ktorom človeka nič nerozptyľuje. Ľudské zmysli v sprche odpočívajú, čo človeku umožňuje byť otvorenejším voči svojmu vnútornému prúdu vedomia. A výsledkom toho často býva to známe: „Heuréka, prišiel som na to!“

Koľko času denne venujete sprchovaniu? Pár minút, pol hodinu? Ak vás rodinní príslušníci, partner alebo partnerka považujú za rekordéra v sprchovaní, tak možno ešte nepočuli o Kevinovi McCarthym. Rekordman s prezývkou Catfish (po slovensky sumec) vytvoril v roku 1985 doteraz platný svetový rekord – pod sprchou dokázal vydržať skoro 341 hodín! To je viac ako 14 dní…

Prečo znie spev v sprche tak dobre? Sprchy a sprchové boxy, respektíve ich tvar, totiž priamo ovplyvňuje (predlžuje) pohyb zvukových vĺn, vďaka čomu hlas dlhšie rezonuje vo vzduchu. Zvuk je tak bohatší, hlbší, hlasnejší a silnejší ako v skutočnosti.

Okrem toho má ale spievanie (nie len v sprche) dokázateľne pozitívne účinky na ľudské zdravie. Uvoľňujú sa pri ňom endorfíny a oxytocín v mozgu, ktoré prinášajú duševné aj fyzické potešenie a uvoľnenie.

Sprchovanie chladnou vodou alebo horúcou? Priam hamletovská otázka. Oboje však prinášajú isté benefity. Chladná voda akceleruje metabolizmus, povzbudzuje pozornosť, stimuluje imunitný systém a údajne tiež pomáha znižovať vypadávanie vlasov. Naproti tomu horúca sprcha je skvelým relaxom pre svaly, znižuje napätie v tele, zmierňuje úzkosť, otvára póry a pomáha čistiť pleť. Pre ktorú z variant sa dnes rozhodnete?