Čo všetko môžeme spraviť pre svoje zuby?

0
474
Doktorka
Doktorka

Každý z nás túži po krásnych a zdravých zuboch. Žiaľ realita je v mnohých prípadoch úplne iná. Už v detstve nás rodičia upozorňujú na to, aby sme si zuby dôkladne umývali a starali sa o ne. Má to svoj význam, aj keď v tomto období máme len mliečne zuby, ktoré nám postupne vypadajú.

Čo všetko ale môžeme spraviť pre svoje zuby?

Čistite si zuby aspoň dvakrát denne

Čistenie, čistenie, čistenie! Toto je cesta k zdravým zubom. Používať by sme ale mali kvalitné kefky s mäkkými štetinami, ktoré nepodráždia ďasná a zároveň dôkladne vyčistia zuby a ochránia zubnú sklovinu pred baktériami. Zuby by sme si mali čistiť aspoň dvakrát denne a to nezávisle od toho, či máme umelé zuby a zubné náhrady, alebo máme svoje zuby.

Zubári ale odporúčajú, aby sme si zuby umývali viackrát denne, ideálne po každom jedle. Dôležité je, aby sme si zuby umývali aspoň dvakrát denne, s tým, že večer venujeme hygiene úst viac času.

Navštevujte dentálnu hygienu

Viacerí ľudia nechcú chodievať na dentálnu hygienu, pretože si myslia, že sú to zbytočné výdavky naviac. Treba si však uvedomiť, že za väčšinu prípadov, kedy pacienti museli podstúpiť endodonciu, čiže ošetrenie kazov, zubných defektov, či tráum zubov, môže práve nedostatočná hygiena a nesprávny spôsob čistenia zubov. Obmedziť riziko vzniku kazov môžeme jedine správnym spôsobom čistenia a návštevou dentálnej hygieny v intervaloch, aké vám určí dentálny hygienik.

Používajte kvalitné pomôcky

Okrem klasickej zubnej kefky, ktorú by sme mali meniť vždy po chorobe a zubnej pasty, by sme mali mať doma jednozväzkovú kefku, zubné nite a medzizubné kefky. Medzizubné kefky a nite by sme si mali brávať aj mimo domova, čiže do práce, aby sme zabránili rozkladaniu sa zvyšku potravín v medzizubných priestoroch. Jednozväzkové kefky používajte prioritne na čistenie ťažko dostupných zubov, čiže na zadné stoličky, najmä však na osmičky.

Aby ste zabránili zápalu ďasien a ich postupnému ubúdaniu, dôležité je chrániť zubnú sklovinu a ďasná pred baktériami, ktoré sa nachádzajú v rozkladajúcich sa zvyškoch potravín, ktoré aj keď nechceme, ostávajú v medzizubnom priestore. Práve preto je dôležité, aby sme zvyšky potravín pravidelne odstraňovali.

Zdroj obrázku:
Tetiana Volkonska / Shutterstock.com