Keď dôjde na zariaďovanie obývačky, treba zvážiť mnoho vecí – estetický moment, životný štýl, rozpočet a veľa ďalšieho. No mali by ste začať usporiadaním nábytku, pohoviek, stoličiek, skriniek a čohokoľvek, čo sa dotýka podlahy. Pre túto príležitosť sa inšpirujte našim malým radcom.
1. Premerajte miestnosť od steny k stene
Predkreslite si miestnosť s ohľadom na namerané rozmery (je jedno či na papier alebo na počítači). Je ideálne, ak zachováte pomery strán (1m v skutočnosti bude predstavovať 1cm na plániku). Potom zistite rozmery zariadenia, ktoré plánujete do obývačky dosadiť, preneste ich na papier, vystrihnite a máte plán aj s nábytkom, ktorý po ňom môžete rôzne premiestňovať.
2. Vytvorte centrálny bod v miestnosti
Môže ním byť televízor, krb alebo niečo iné, no definovanie centrálneho bodu vám veľmi uľahčí plánovanie. Akonáhle je určený, dá sa okolo neho vystavať ostatné zariadenie. Pokiaľ sa jedná o televízor, ideálna vzdialenosť na jeho sledovanie je zhruba 2,5 až 3,5metra pod uhlom nie väčším ako 30°. „Hlavná“ pohovka by mala smerovať čelne k TV, kreslá by mali zaokrúhľovať priestor. Sedačky v tvare U podporujú konverzáciu, čo je zároveň ideálny moment v prípade, že centrálnym bodom izby je krb.
3. Rozmiestnite stolíky, úložné priestory a otomany
Po sedacej časti prichádza na rad úložná. Do stredu medzi pohovku a kreslá patrí „hlavný“ stôl – skôr dlhý a nie vysoký, po bokoch pohovky zase bočné stolíky. Na stenu patria skrinky a samozrejme poličky, mediálne konzoly zase čo najbližšie k TV, ideálne pod televízor (na najdlhšej stene).
4. Svetlo a svietidlá
Ďalší veľmi podstatný prvok. V ideálnom prípade zabezpečte čo najviac prirodzeného svetla v miestnosti. V tme či šere ho podporí luster nad hlavným priestorom na sedenie, v ktorom skvele vynikne moderná pohovky Chesterfield, a lampy na bočných stolíkoch (nemali by ich zaberať celé). Bodovými svietidlami môžete podfarbiť atmosféru, rovnako ako umelecké prvky vášho interiéru.