8 spôsobov, ako zistiť, či ste zdraví bez toho, aby ste opustili svoj domov

0
544
Telesná teplota je indikátorom nášho zdravia
Telesná teplota je indikátorom nášho zdravia

Súčasná situácia nás núti, aby sme sa nad svojím zdravotným stavom dôkladne zamysleli a nepodceňovali žiadne príznaky blížiaceho sa vírusového ochorenia. Znamená to sledovať vonkajšie signály tela, ktoré nám prostredníctvom nich oznamuje, že mu niečo chýba.

Starostlivo všetko preskúmať a vyvodiť adekvátne závery však nie je pre laika jednoduché a cesta k lekárovi je často časovo aj finančne náročná a dnes už ani nie moc bezpečná. Preto vám prinášame 8 spôsobov, ako veľmi jednoducho zistíte, ako ste na tom so svojím zdravím a môžete si ho dať do poriadku.

Sledujte svoj pás

Pas dáva ženskej a mužskej postave nielen krásu, ale je aj indikátorom zdravia. Zmerajte si preto obvod svojho pásu. Normálne by to u žien nemalo byť viac ako 88 cm a u mužov viac ako 102 cm. Ak je pás väčší ako tieto ukazovatele, môžu sa vyskytnúť problémy v dôsledku hormonálnych porúch, ako je napríklad diabetes typu 2.

Mimochodom, v Japonsku, v krajine, v ktorej v súčasnosti pôsobí najmenší počet obéznych ľudí, funguje od roku 2008 sociálny program, podľa ktorého, ak je pás osoby širší ako je obvyklé, musí absolvovať špeciálny kurz stravovania.

Mozog

Nielen štíhla postava, ale aj stav mozgu hovorí o tom, ako sme zdraví. Aj tu existuje jednoduchý test, ktorý dokáže zistiť, či máte poruchu mozgovej činnosti. Zoberte si kúsok papiera a pero, nakreslite kruh simulujúci nástenné hodiny a požiadajte niekoho blízkeho, aby vám povedal, nejaký časový interval – napríklad 14:35.

Vyznačte na papieri hodiny a minúty tohto času, kde by sa mali asi nachádzať. Ďalšia možnosť absolvovania testu je jednoduchšia, stačí do kruhu presne rozložiť celý číselník.

Teplota tela

Telesná teplota je indikátorom nášho zdravia. Akékoľvek zvýšenie teploty nad 37,0 stupňov je odchýlkou ​​od normy a, samozrejme, príležitosťou na konzultáciu s lekárom. Horúčka je často prvým príznakom vážnej choroby, ku ktorým môžu patriť:

  • zápalové ochorenia spôsobené baktériami;
  • infekčné choroby;
  • systémové choroby spojivového tkaniva vrátane autoimunitnej choroby;
  • endokrinné choroby;
  • onkologické choroby, vrátane leukémie.

Teplomer doma určite máte, tak si teplotu, nielen v týchto dňoch, pravidelne kontrolujte.

Chrbtica

Ak máte doma dva páry váh, umiestnite ich vedľa seba a odvážte sa: položte ľavú nohu na jednu a pravú nohu na druhú. Hodnota hmotnosti by mala byť približne rovnaká, ak sú čísla veľmi odlišné, znamená to, že záťaž je nerovnomerne rozdelená medzi bedrové kosti a chrbticu.

Nechty

Vzhľad nechtov môže povedať o vašom zdravotnom stave viac než si myslíte, starostlivo si preto preštudujte aj nechty, či sú krehké a „drobivé“ alebo či sú na nich biele škvrny, čo naznačuje nedostatok vitamínov B, železa alebo vápnika.

Zrak

Tento test by ste mali vykonať za denného svetla. Nepretržite sa pozerajte z okna na 30 sekúnd, potom jedno oko zatvorte a všimnite si, ako teraz vidíte druhým okom: ak je obraz jasný, všetko je s vaším zrakom v poriadku, ak je pred vašimi očami všetko rozmazané, môže to signalizovať prichádzajúce problémy s očami.

Počúvanie

Pokiaľ je to možné a nenarúšate tým nikomu súkromie, skúste si vypočuť rozhovor, ktorý sa koná v určitej vzdialenosti od vás, alebo si potichu pustite rádio a počúvajte slová moderátorov. Ak máte problém s rozpoznaním niektorých slov, možno by ste si mali test zopakovať a zvážiť, či je všetko s vaším sluchom v poriadku.

Nadváha

Nadváha je stav, ktorý NEBUDE vaše telo pozitívne ovplyvňovať nikdy. Okrem osobnej váhy a BMI kalkulačky môžete mať v tomto smere jasno, aj keď sa postavíte pred zrkadlo a zistíte, či je nad vaším pásom väčšia tuková vrstva. Nadváha so sebou prináša množstvo komplikácii, preto bude vždy lepšie, ak sa jej budete správnou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou vyhýbať.

A nezabudnite, ak boli niektoré testy s pozitívnym výsledkom, nerobte hneď paniku a zopakujte si ich. Spozornieť by ste tiež mali, ak vám aktuálny stav dlhodobo spôsobuje diskomfort. V opačnom prípade môže ísť len o prechodné zhoršenie, ktoré sa samozrejme tiež neoplatí podceňovať.

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com