Pre bežcov, ktorí opustili chodníky a atletické ovály, už niet cesty späť. Trail running zasadzuje tréning priamo do lona prírody. Ide o beh s minimom výbavy, avšak každý jej kúsok je dôležitý.
Oblečenie
Jedna z najdôležitejších častí výbavy ultra-bežca. Všetko by malo perfektne sedieť a nerobiť bežcovi problémy ani po desiatkach ubehnutých kilometrov. Základom je dobrá a pre dané podmienky vhodne zvolená bežecká obuv, šortky alebo bežecké nohavice, syntetické, prípade z merino vlny vyrobená vrchná časť odevu, kvalitné ponožky a ľahká, vetru a vode odolná bunda.
Voda
Bez vody ani na kilometer. Máte mnoho možností ako vodu so sebou nosiť. Na trhu nájdete akési rukavice prispôsobené tak, aby sa do nich dala zasunúť fľaška s vodu (máte ju tak doslova poruke). Treba si však na ne pri behu zvyknúť. Zaujímavú voľbu ale predstavuje aj tzv. hydratačný opasok, resp. zmodernizovaná ľadvinka, ktorá umožňuje komfortnejší beh s voľnými rukami.
Potraviny (a elektrolyty)
Na kalórie nezabúdajte. Pri každom behu nad 90 minút sa vám bude hodiť energia zbalená na cesty v podobe tyčiniek či energy-gélov. 100-200 kprijatých kalórií na každú hodinu je vo všeobecnosti to najlepšie pre váš žalúdok. Elektrolyty vo forme nápojov zase pomáhajú odstraňovať svalové kŕče vo chvíľach, keď telo hlási nedostatok solí.
Vesty, ruksaky
Špeciálne vesty a ruksaky sú super, pretože vďaka ním si v pohodlnom balení so sebou nesiete vodu či iné potrebné vybavenie. Doslova omotajú chrbát a ostanú stabilné aj pri dlhých behoch, no skvele sa uplatnia aj pri turistike. Obľúbené sú hydratation packy, ktoré poskytujú pridanú hodnotu v podobe významného rezervoáru vody. A tú je predsa potrebné dopĺňať pri behu aj trekkingu po horách.
Čelovka
Trailové behy sa neraz prehupnú do neskorých nočných či skorých ranných hodín. Vždy je preto dobré mať po ruke malú, ľahkú no výkonnú čelovku – radšej niesť pár gramov navyše ako poslepiačky blúdiť za slabého mesačného svitu, no nie? Minimom je jeden, ideálom však dva svetelné zdroje, pričom ten druhý bežec drží v ruke.