Marvel vs. DC: Ktorý „svet“ je ten váš?

0
252

Baví vás svet sci-fi alebo dávate prednosť realite v podobe dokumentov? Nech je to akokoľvek, človek si pri svojom obľúbenom druhu filmového umenia vždy oddýchne. Či už pozeráte s deťmi rozprávku, kde víťazí dobro nad zlom, alebo dokument o tom, ako sa topia ľadovce na póloch. Vždy zrelaxujeme a niečo nové sa dozvieme.

Svet komiksov bol vždy tu, len si našiel špecifický druh publika, ktoré kreslené postavičky, často tiež bojujúce za dobro na svete, fascinovali. Veď iba populárny seriál Big Bang Theory sa často odohráva v komiksovom obchode. A keď sa povie komiks, jeho fanúšikovia sa rozdelia na dva tábory – na tím Marvel a na tím DC. Ktorého fanúšikom ste vy? A kde si najradšej komiksový film pozriete? Na plátne v kine, aby ste mali lepší zážitok, alebo doma, na digitálnej televízii, kde si môžete scény stopnúť a pobaviť sa o nich s kamarátmi, prípadne ste skalný fanúšik a každý film chcete mať stále pri sebe prostredníctvom TV v mobile?

História Marvelu je pestrá

Dejiny Marvelu sa začali písať ešte ako Timely Publications v roku 1939. Zakladateľom spoločnosti bol Martin Goodman, ktorý taktiež založil Timely Comics, ktorý mal právo vydávať komiksy. Počas najbližších rokov spoločnosť postupne vydávala komiksy, ktorým nielenže rástla popularita (a náklad), no svetlo sveta uzreli aj jeho dnes už legendárne postavičky ako Captain America, Human Torch či Namor the Sub-mariner.

Moderné dejiny Marvelu sa začali písať po roku 1960, keď sa komiks opäť dostal na výslnie. Už pod hlavičkou Marvel Comics v roku 1961 začal Stan Lee a Jack Kirby formovať Fantastickú štvorku. Úspech zožali aj komiksy ako Hulk, Spider Man, Thor, Iron Man, X-Men, Daredevil a ich nemesis Doctor Doom, Magneto, Loki, Green Goblin či Doctor Octopus. V roku 1963 prišlo prvé číslo Spider-Mana, na ktorom spolu so Stanom Leem pracoval aj Steve Ditko.

Komiks ale nie je žáner, ktorý by dlhodobo bojoval o priazeň. Do podobných peripetií sa dostali zakladatelia a vymotať sa z problémov im pomohol predaj niektorých ich komiksových titulov, ale aj sfilmovanie X-Mena či Spider-Mana, na ktorého popud sa Marvel odhodlal založiť vlastné filmové štúdio Marvel Studios.

V roku 2009 odkúpilo The Walt Disney Company Marvel za 4 miliardy dolárov. To však vôbec nebol krok vedľa, pretože Marvelu sa v poslednom období darí, zarába na svojich celosvetových trhákoch miliardy dolárov a okrem nich sa sústreďuje aj na televízne seriály a počítačové hry.

4 fázy nadupaných zážitkov

Ak by ste chceli získať prehľad vo všetkých filmoch, Marvel ich rozdelil do rôznych fáz.

Prvá fáza obsahovala Iron Mana z roku 2008, za ním nasledovali Neuveriteľný Hulk v rovnakom roku, potom Iron Man 2, Thor, Captain America: Prvý Avenger a posledným filmom boli Avengers: Pomstitelia.

Druhá fáza sa začala filmom Iron Man 3, Thor: Temný svet, Captain America: Zimný vojak, Strážcovia Galaxie, Avengers 2: Vek Ultrona a uzatvorená bola filmom Ant-Man.

Fáza tri sa začala filmom Captain America: Občianska vojna, nasledoval film Doctor Strange, Strážcovia Galaxie 2, Spider-Man: Návrat domov, Thor: Ragnarok, Black Panther, Avengers: Infinity war, Ant-Man and the Wasp. Fáza sa skončí filmami Captain Marvel a zatiaľ nepomenovaným filmom o Avengeroch.

A čo tak pikošky? Prezradia viac, ako by ste čakali

Spojitostí, pikošiek, zábavných príbehov z natáčania jednotlivých filmov je určite viac ako dosť. My sme pre vás vybrali pár zaujímavých, ktoré ste o marlovkách možno ani nevedeli.

  • Logan: Wolverine bol ako prvý komiksový film v histórii nominovaný na Oscara. Za adaptovaný scenár.
  • Viete o tom, že Tobey Maguire sa bojí výšok? To je teda odvaha!
  • Tom Hiddleston chcel byť pôvodne Thor. Aj kvôli postave pribral. Nakoniec sa mu „ušla“ rola Lokiho.
  • Pamätáte si úvodnú scénku Groota vo filme Strážcovia Galaxie z roku 2017? Scénka vznikla po dvoch rokoch kreslenia vizuálnymi expertmi. Predlohou im bol tanec samotného režiséra Jamesa Gunna.
  • Najdlhším filmom je Captain America: Občianska vojna. Trvá dve hodiny a 27 minút.
  • Postavu Jane Foster Natalie Portman prijala bez toho, aby videla scenár. Ten totiž ešte nebol hotový.
  • Kým Roberta Downey Jr. oblečú do brnenia Irona Mana, musia ho poskladať z takmer 450 kusov.
  • Jubilejným 20. celovečerným filmom je Ant-Man and The Wasp.
  • Captain America dokonca vrazil obávanému nemeckému diktátorovi – na komikse z roku 1941 je vyobrazený, ako dáva päsťou do čeľuste Hitlerovi.
  • Deadpool síce nie je „klasický“ hrdina, no pri sledovaní jeho dobrodružstiev sa nasmejete. Pôvodne sa mal volať Joke, zbožňuje Spider-Mana, jeho vzorom je Captain America, zničiť sa dá iba sťatím hlavy alebo jadrovým výbuchom, jeho orgány mu neustále dorastajú, takže ich „rád“ daruje. Zaujímavosťou je Deadpool Kills The Marvel Universe – séria, komiksov, kde vyvraždí postupne všetkých marvelovských hrdinov.