Ak patríte k tým, ktorí vyšetrenie zraku neustále odkladajú na neskôr, mali by ste vedieť, že si zarábate na poriadny problém. Vyšetrenie očí totiž dokáže odhaliť nielen pomerne bežné očné ochorenia, ale aj nebezpečné nádory či diabetes.
Rýchly spôsob života, dlhé rady v čakárni, ale aj strach. To sú najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia preventívnej prehliadke u očného špecialistu tak radi vyhýbajú. Len malý počet z nich však vie, že väčšina očných ochorení, ktoré môžu pri neliečení spôsobiť trvalú slepotu, vôbec nebolí. Niektoré z nich sa v prvotnom štádiu dokonca neprejavujú vôbec.
K očnému lekárovi sa potom vyberieme až vtedy, keď je ochorenie v pokročilejšom štádiu a časť zraku nenávratne poškodená. Ak sa chcete tejto situácii vyhnúť, dbajte na pravidelné prehliadky u oftalmológa. Odborníci odporúčajú podstúpiť ich aspoň raz za dva roky, bez ohľadu na to, či máte problémy so zrakom alebo nie.
Vyšetrenie odhalí nádor i diabetes
Aj napriek tomu, že oči sú malou časťou ľudského tela, o zdraví človeka vedia toho prezradiť naozaj veľa. Počas vyšetrenia môže oftalmológ odhaliť, že problémy so zrakom nesúvisia s očami, ale s niečím vážnejším. Ide napríklad o hypertenziu (zvýšený krvný tlak), cukrovku, roztrúsenú sklerózu či dokonca nádorové ochorenie. V očnej ambulancii vám môže byť dokonca diagnostikovaná borelióza či leukémia.
Optikám sa radšej vyhnite
Odkladať návštevu očného lekára by ste nemali ani vtedy, ak spozorujete, že sa s vaším zrakom niečo deje. Pokiaľ problémy nemiznú, dokonca sa zhoršujú, je najvyšší čas na komplexné očné vyšetrenie. Často sa stáva, že ľudia, ktorých začali trápiť problémy s videním, radšej navštívia optiku vo svojom meste. Je to rýchlejšie, pohodlnejšie a aj lacnejšie.
Odborníci však varujú, že týmto krokom si môžete viac uškodiť ako pomôcť. V optikách totiž často pracujú ľudia, ktorí nemajú dostatočné vzdelanie na to, aby vaše problémy mohli správne diagnostikovať. Ordinácia skúseného oftalmológa je jediné miesto, ktoré dokáže odhaliť pravú príčinu vašich problémov.
Vyšetrenie odhalí dioptrické chyby i ochorenia
Pri očnom vyšetrení môže lekár zistiť nielen dioptrické chyby (krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus), ale aj rôzne očné ochorenia, ako napríklad starecká slabozrakosť (presbyopia), ochorenia sietnice, rohovky či zelený (glaukóm), alebo sivý zákal. Mnohé z týchto očných ochorení sa dajú riešiť, jednou z možností je podstúpenie laserovej operácie.
Výber najvhodnejšieho typu zákroku podmieňuje okrem iného aj vek pacienta, tí mladší často podstupujú iLASIK zákroky, ľuďom nad 40 rokov sa odporúča operačná metóda PRELEX, pri ktorej dochádza k výmene šošovky. PRELEX metóda sa bežne využíva pri stareckej slabozrakosti, ktorá v istom veku postihuje každého človeka. Ochorenie spôsobuje, že pacient musí pri čítaní text neustále odsúvať. Refrakčná výmena šošovky dokáže v priebehu pár minút upraviť videnie na všetky tri vzdialenosti – blízku, strednú a ďalekú.
Ako vyšetrenie vyzerá?
Aby vám oftalmológ mohol určiť presnú diagnózu, potrebuje poznať vašu detailnú anamnézu. Pri vyšetrení ho bude zaujímať váš celkový zdravotný stav, ako aj aktuálne či prekonané ochorenia. Bolesti sa neobávajte, moderné očné kliniky majú často k dispozícii najnovšie prístroje, ktoré sú k oku pacienta šetrné.
Základom je vyšetrenie zrakovej ostrosti pomocou špecializovaného prístroja s názvom autorefraktometer. Už tu lekár dokáže veľmi rýchlo odhaliť nedostatky v zrakovej ostrosti, čo sa väčšinou rieši predpísaním dioptrií alebo kontaktných šošoviek.
Prístroje sú rýchle a bezbolestné
Súčasťou je tiež meranie vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Často sa na to využívajú špeciálne kvapky, ktoré sa aplikujú do očí s cieľom dočasného rozšírenia zreničiek. Pokiaľ je to vhodné, oftalmológ môže nariadiť aj vyšetrenie sietnice pomocou OCT prístroja, jeho výhodou je, že sa povrchu oka vôbec nedotýka. OCT prístroj dokáže pomerne presne diagnostikovať napríklad makulu či slepú škvrnu. V ordinácii očného lekára sa tiež môžete stretnúť s tzv. perimetrom. Tento prístroj slúži na diagnostikovanie spomínanej roztrúsenej sklerózy či iných neurologických porúch.
Na vyšetrenie bez auta
Na komplexné vyšetrenie očí si treba vyčleniť aspoň 2-3 hodiny času, niekoľko dní pred vyšetrením taktiež budete musieť upustiť od používania kontaktných šošoviek a vymeniť ich za okuliare. Pokiaľ došlo k rozkvapkaniu očného pozadia spomínanými špeciálnymi kvapkami, za volant nesadajte. Tieto kvapky totiž môžu dočasne spôsobiť zhoršené videnie a zaostrovanie na blízko. Dajte si pozor aj na to, kedy vám lekár navrhne dátum podstúpenia zákroku.
V žiadnom prípade by ste ho nemali absolvovať v rovnaký deň ako vyšetrenie a taktiež nie neskôr než 3 mesiace po vyšetrení. V prípade, že vám očný špecialista takéto niečo navrhne, obráťte sa na iného lekára. Počas vyšetrenia sa taktiež nebojte pýtať na všetko, čo vás zaujíma, napríklad ako bude prebiehať operácia a koľko vás to bude stáť.