Drevené chatky sú po celom svete

0
488

Drevené chatky sú ideálnym miestom na oddych a rekreáciu počas celého roka. Ponúkajú priestor pre rodiny, skupiny priateľov či kolegov. Drevená chatka môže slúžiť ako víkendový domček, miesto na letnú či zimnú dovolenku. Niektoré drevené chaty sú súčasťou ľudovej kultúry, iné boli postavené len nedávno, iné sú zas najmodernejším prevedením tohto typu stavieb. Drevené chatky však nie sú všade rovnaké, ako v našich končinách. Prevedenie, materiály či veľkosť sa líši od krajiny ku krajine. Ako vyzerajú drevené chatky v iných kútoch sveta?

Majestátne zruby severu

Severské krajiny ako Nórsko, Švédsko či Fínsko ale aj Rusko sa vyznačujú pomerne chladnejším počasím, ako je tu v našich končinách. Okrem toho značné časti územia týchto krajín pokrývajú lesy. Práve z týchto oblastí pochádzajú chaty severu, nazývané zruby. Tieto mohutné drevené chatky sa v týchto krajinách stavajú už od stredoveku. Výhodou týchto severských krajín je, že vďaka bohatým lesom majú aj dostatok materiálu na stavbu týchto zrubov. Drevo, z ktorého sa zruby vyrábajú, sa vyznačuje vysokou odolnosťou, pretože je pevné a tvrdé. Práve tieto vlastnosti zabezpečuje drevo ihličnatých stromov. Zrub môžeme charakterizovať ako drevenú chatu, ktorej steny sú postavené z guľatiny. Takýto typ stavby sa izoluje prírodnými materiálmi, ako napríklad ovčia vlna, ľan či konope. Mnoho ľudí si vyberá stavbu zrubu aj v našich končinách. Nie len pre jeho kvalitu ale aj estetické dôvody, pretože zrub je typom stavby, ktorá vyzerá veľmi elegantne a nadčasovo.

Bambusové chaty v Thajsku

Bambusové chaty či bambusové domy sú tradičnou formou bývania pre obyvateľov Thajska. Vzhľadom na priemernú ročnú teplotu a množstvo zrážok v týchto končinách je takýto typ chaty ideálny. Budovy či chaty vyrobené z bambusu okrem toho, že sú priedušné a chladné, bránia pred vlhkosťou a záplavami a taktiež aj pred hadmi či hmyzom. Tvar bambusovej chatky je väčšinou štvorcový a strecha má pyramídový tvar. Bambusová chatka je zvyčajne podporená dvoma desiatkami drevených pilierov postavených na kameni. Strecha je pokrytá trávou nazývanou pýr.

Islandské machové chatky

Island je krajinou bohatou na prírodné krásy a úkazy, medzi nimi aj množstvo krásnych útesov či gejzírov. Avšak čo mu chýba je dostatok lesov a tým pádom aj stavebných materiálov na stavbu chatiek. Islandskí obyvatelia tak nikdy nedisponovali dostatkom materiálu na stavbu obydlí. Avšak aj napriek tomu si našli spôsob ako si svoje obydlia postaviť. Využívali na to to, čo im príroda ich krajiny ponúkala a začali budovať domčeky a chatky z machu. Mach má skvelé izolačné vlastnosti a chráni chatky nielen pred zimou, ale aj pred vetrom a vodou.

Naše slovenské drevenice

Určite ste už počas výletov či cestovania po Slovensku natrafili na tradičné drevené chatky, možno aj s prvkami ľudovej architektúry. Typické slovenské drevenice, ktoré môžete nájsť napríklad v dedinke Čičmany, sú výsledkom skvelej a kvalitnej práce tesárov v minulosti. Aj napriek tomu, že takých tradičných dreveníc ako v Čičmanoch sa veľa nezachovalo, stále môžeme badať mnoho krásnych drevených chát postavených neskôr. Vnášajú do krajiny estetiku a zároveň dopomáhajú vytvárať tú pravú atmosféru, ktorá je typická pre naše končiny. Prírodné materiály, drevené okná a dvere, trámy či aj drevené podlahy, to všetko sú typické znaky slovenských dreveníc. Niektoré drevené chatky slúžia len ako miesto na rekreáciu počas leta, iné sú zas plne funkčnými priestormi na celoročné bývanie.