Klasickým a najpoužívanejším materiálom na výrobu nábytku v našich domácnostiach je drevo v rôznych podobách. Klasická drevená doska ale nie je jediný materiál, s ktorým sa pri výrobe nábytku môžete stretnúť.
Aj keď sa do našich domácností dostáva nábytok z kovu, skla či plast, stále u nás prevláda nábytok s dreva – tvorí takmer 80% všetkého nábytku aký sa v domácnostiach vyskytuje. A nie len v domácnosti. Nájdete ho aj v hoteloch, kanceláriách, verejných budovách,…
Pri kúpe nábytku sa môžete stretnúť s rôznymi skratkami. Čo znamenajú, o ich výhodách a nevýhodách vám povieme teraz.
Masív
Termín masív sa používa pri nábytku s dreva. Pri jeho výrobe sa použili drevené dosky, ktoré prešli rôznymi úpravami – rezanie, brúsenie, vyrezávanie,… Nakoľko je takáto výroba nábytku náročná nie len na čas, ale aj na množstvo odpadu ide o najdrahší druh nábytku.
Výhody
- Vysoká kvalita
- Pevnosť a vysoká nosnosť
- Odolný voči poškodeniu (čím je drevo tvrdšie tým je nábytok odolnejší)
- Vysoko estetický a prírodný materiál – atraktívna kresba dreva, ktorá je pri každom kuse nábytku iná.
- Životnosť a trvácnosť – tento materiál pri správnej údržbe vám vydrží aj niekoľko desiatok rokov.
Nevýhody
- Drevo pracuje – ak bude v miestnosti príliš vlhko môže ju nasiaknuť.
- Vyššia cena než pri iných typoch nábytku
- Hmotnosť – pri presúvaní nábytku z masívu budete potrebovať dostatok síl
Drevotriesková doska
Výrazne lacnejšou alternatívou k masívu je drevotrieska. Nábytok vzniká z drevenej drtiny, ktorá sa tepelne stlačí a vytvorí sa doska. Na ňu sa dá laminovací papier a zaleje sa živicou. Doska je takto pripravená aj na výrobu nábytku do miestností s vyššou vlhkosťou – kuchyňa, kúpeľňa, WC,… Tento typ dosiek má označenie LTD alebo DTD – L. Tento typ materiálu sa najčastejšie používa aj na výrobu kancelárskeho nábytku. Ak chcete naozaj kvalitný nábytok za prijateľnú cenu zamerajte sa na spoločnosť, pre ktorú návrh a výroba kancelárskeho nábytku nie je žiaden problém. To čo vám navrhnú, to aj vyrobia – získate kompletné služby v jednej spoločnosti.
Výhody
- Nižšia hmotnosť nábytku
- Výber z viacerých dizajnových prevedení (vďaka použitiu rôznych laminovacích papierov, alebo fólií)
- Vysoká odolnosť voči vlhkosti
- Nízka cena
Nevýhody
- Slabá odolnosť voči poškodeniu
- Nižšia životnosť
Drevovláknité dosky
Existujú dva druhy týchto dosiek. Ich hlavný rozdiel je v tvrdosti. Označenie MDF je pre stredne tvrdé dosky. Ak hľadáte tvrdé a teda aj odolnejšie dosky zamerajte sa na označenie HDF. Drevovláknité dosky sú tvrdšie ako drevotrieskové ale mäkšie ako dosky z masívu. V závislosti od toho sa pohybuje aj ich cena, ktorá je medzi masívom a drevotrieskou.
Výhody
- Pevná a odolná
- Vyššia nosnosť (pri výrobe sa používa kombinácia drevotriesky a drevovláknitej dosky – zníži sa hmotnosť a zachová sa odolnosť nábytku)
- Vysoko odolná voči vlhkosti
Nevýhody
- Vyššia cena
- Vyššia hmotnosť