Kedysi bolo Slovensko krajinou, ktorá dokázala byť sebestačná v poľnohospodárstve. Situácia sa ale za posledné roky zmenila.
Mnohí ľudia si ale začínajú uvedomovať, že vypestovať si aspoň ako- takú zeleninu a ovocie výrazne odľahčí ich rodinný rozpočet.
Vzhľadom na absenciu kanalizácie a klimatické zmeny sa zvyšuje záujem o zavádzanie nádrží na dažďovú vodu na pozemky, kde je záujem vypestovať si vlastnú úrodu. Zvyšuje sa aj záujem o kúpu výhodnejších septikov.
Septiky
Chýbajúce kanalizačné prípojky nútia majiteľov rodinných domov riešiť vývoz odpadových vôd a ich samotný zber po svojom. Mnohí si kupujú žumpy, avšak pri nich musia počítať s častým vývozom odpadových vôd (najmä, ak si nevyberú kapacitne postačujúcu žumpu).
Praktickým riešením pre obyvateľov obcí a domov bez kanalizačnej prípojky sú septiky. Objednávať nový septik môžete aj cez internet. Dôležité je vybrať si firmu, ktorá vám predá kvalitný septik, ktorý si bude plniť svoju funkciu dlhé roky.
Septiky sú vlastne dvojkomorové žumpy, ktoré prečisťujú odpadové vody v rámci svojej konštrukcie. Vypúšťané sú len odpadové vody zbavené veľkej časti kalu, čiže odpadové vody, ktoré v žiadnom prípade nemôžu ohroziť životné prostredie. Sú vhodné najmä do oblastí, kde je komplikovaný prístup, resp. do oblastí, kde chýbajú kanalizačné prípojky.
Nádrže na dažďovú vodu
V letných mesiacoch je nevyhnutnosť polievať záhradku – úrodu, ale aj trávnik. Extrémne horúčavy a minimum zrážok v letných mesiacoch môže spôsobiť komplikácie a úplne znehodnotenie úrody, či trávnatého porastu. Pomôcť v tomto prípade môžu nádrže na dažďovú vodu, ktoré sa dávajú pod zem a slúžia na zber a uschovávanie veľmi potrebnej dažďovej vody.
Nádrže na dažďovú vodu dokážu uschovať podstatne väčšie množstvo vody ako plastové sudy. Navyše sa v nich nerozmnožia nebezpečné baktérie a riasy, ktoré by kvalitu vody výrazne znížili. Z nádrží si dažďovú vodu môžete čerpať prostredníctvom klasického čerpadla.