Dovolenka na Slovensku bude tento rok počas koronakrízy hitom. Mnohí zrušili dovolenky pri mori a miesto toho zostanú doma alebo sa vydajú po Slovensku. A možno mnohí dovolenkári práve takto objavia krásy Slovenska. O tom, že Slovensko má čo ponúknuť niet žiadnych pochýb, okrem Tatier, je na Slovensku množstvo jaskýň, hradov, zámkov, národných parkov a iných krás. Taktiež ponuka ubytovania na Slovensku je široká a rôznorodá.
Dovolenka na Liptove
Liptov je jeden z najobľúbenejších a najnavštevovanejších dovolenkových regiónov na Slovensku. Lákavé sú Nízke Tatry, Liptovská Mara, aquaparky Tatralandia a Gino Paradise Bešeňová, vodný svet Gothal v Liptovskej Osade, Termálne kúpalisko Liptovský Ján či kúpele Lúčky. Jánska a Demänovská dolina ponúkajú množstvo ubytovacích kapacít, park miniatúr a tiež prehliadky jaskýň. Pri Liptovskej Mare zasa nájdete kontaktnú zoo, detský svet Villa Betula s množstvom preliezok, trampolín a iných atrakcií pre deti vonku aj vnútri.
Dovolenka na Orave
Orava návštevníkom ponúka krásny Oravský hrad, múzeum oravskej dediny Zuberec, oravský lesnú železnicu, Brestovskú jaskyňu a pokiaľ máte radi vysokohorskú turistiku, odporúčame vydať sa na Roháče.
Na Oravskej priehrade, ktorá vznikla zatopením niekoľkých dedín je dodnes prístupný Slanický ostrov, na ktorom je kostol a stála expozícia tradičného ľudového umenia. Na Orave je dokonca aj drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách postavený v rokoch 1688–1689.
Dovolenka na Záhorí
Pobyt na Záhorí je vhodný nielen ak chcete pochytiť pár záhorackych slovíčok. Západná oblasť Slovenska ponúka niekoľko historických skvostov, ale aj krásne prírodné scenérie. Ak máte radi hrady, máte na výber niekoľko hradov: Pajštún, Plavecký hrad, Korlátka, Branč, Čachtický hrad, Beckov a iné. Na Záhorí je aj mnoho zámkov a kaštieľov: smolenický zámok, barokový kaštieľ v Holíči, Pálfiovské kaštiele v Stupave, Malackách a Plaveckom podhradí, Kaštieľ Machatka so Záhorskou galériou v Senici a mnohé ďalšie. Na Záhorí odporúčame ďalej navštíviť:
- Vetený mlyn v Holíči
- Baťov kanál v Skalici
- Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážoch
- Jaskyňa Driny
- Žrebčín v Kopčanoch
- Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
- Rozhľadňa Lipky pri Uníne
- Megality v Holíči
Na Slovensku máme mnoho území vyhlásených za národné parky. Ak ste milovníci prírody páčiť sa vám bude v každom z nich. Tu je zoznam národných parkov Slovenska.
- Národný park Malá Fatra
- Národný park Veľká Fatra
- Národný park Slovenský Kras
- Národný park Nízke Tatry
- Národný park Muránska planina
- Národný park Poloniny
- Pieninský národný park
- Tatranský národný park
Jaskyne Slovenska
Na Slovensku je veľmi veľa krásnych jaskýň, ktoré pôsobením vody, minerálov a vzduchu vznikali milióny rokov. Spolu je u nás známych 5300 jaskýň, z ktorých je len niekoľko sprístupnených verejnosti. Spolu 44 jaskýň je chránených ako národné prírodné pamiatky. Veľké jaskyne sú v Demänovskej doline, na konci Jánskej doliny, v Slovenskom raji či Slovenskom krase. Tu je výpis najznámejších jaskýň, ale je ich oveľa viac, ktoré sa oplatí navštíviť.
Demänovská ľadová jaskyňa – jedna z najstarších známych jaskýň v Európe
Demänovská jaskyňa slobody – najzaujímavejším úkazom tejto jaskyne je Večný dážď a voda neustále padá zo stropu jaskyne
Dobšinská ľadová jaskyňa – najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku
Gombasecká jaskyňa – jedna z najmladších jaskýň objavená v roku 1951
Jaskyňa Domica – v jaskyni je možná plavba po podzemnej rieke Styx
Harmanecká jaskyňa – V minulosti bol jej názov Biela jaskyňa, kvôli farbe kvapľov.
Jaskyňa mŕtvych netopierov – vysokohorská jaskyňa v Nízkych Tatrách, ktorej názov je pomenovaný po značnom počte kostier netopierov.
Stanišovská jaskyňa – Počas 2. svetovej vojny slúžila ako úkryt a vraj sa v nej dodnes ukrýva poklad ‘schovaný’ pred ruskými vojskami.
Zdroj obrázku:
mffoto / Shutterstock.com