Viete, kedy vznikli prvé puzzle? A ktoré boli najväčšie?

0
310
Puzzle - zábava pre celú rodinu

Puzzle sú skladačka, ktorú obľubujú zrejme všetky vekové kategórie. Samozrejme, s pribúdajúcim vekom nás lákajú čoraz ťažšie puzzle s vyšším počtom dielikov a s komplikovanejšími obrázkami. Takmer každý v živote niekedy nejaké puzzle poskladal. A určite sa nájde veľa ľudí, ktorí majú niekde v skrini odložené nedostavané nejaké veľké puzzle s tisíckami dielikov.

Od výučby po zábavu

Pravdepodobne prvé puzzle vyrobil ešte v roku 1760 londýnsky rytec a kartograf John Spilsbury. Bola to v podstate taká puzzle mapa, ktorá mala slúžiť (a ním vyrobené takéto mapy aj slúžili) na výučbu geografie, keďže na nich bola mapa Európy rozdelená na jednotlivé kráľovstvá.

Puzzle sa stali zložitejšími a tým pádom aj zaujímavejšími pre dospelých, v období veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Pomohol k tomu fakt, že puzzle boli lacnou, dlhotrvajúcou a „recyklovateľnou“ (v zmysle možnosti opakovaného skladania) formou zábavy. Podobný nárast dopytu zažili puzzle aj počas zákazov vychádzania spôsobených pandémiou COVID-19.

Príde vám 3000 dielikov veľa? Tak to ešte nič nie je

Puzzle nie sú len dobrou zábavkou pre malých aj veľkých, ale stavanie puzzle dokonca redukuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, keďže podporujú mozgovú aktivitu. Preto aj keď sa pandemické opatrenia momentálne zmierňujú, nezaškodilo by si kúpiť nejaké väčšie puzzle, napríklad obľúbené puzzle 3000 ako prevenciu a hlavne pre zábavu.

Mimochodom, napadlo vám niekedy, koľko dielikov mali najväčšie puzzle na svete? Konkrétne to bolo 551 232 dielikov a zložené mali rozmery 14,85×23,2 metra. Boli postavené 25. septembra 2011 vo Vietname študentami ekonomickej univerzity.

Ak vlastníte športovú halu a máte tak dostatok priestoru na poskladanie takýchto puzzle, máte však smolu. Najväčšie komerčne dostupné puzzle majú „len“ 54 000 dielikov a na ich postavenie vám „stačí“ priestor s rozmermi 8,64×2,04 metra.

Zdroj obrázka:
VGstockstudio / Shutterstock.com