Ako „pracujú“ vykrádači domov a bytov?

0
513
Zlodeji
Zlodeji

Vlamači do domov a bytov nemávajú dovolenku. Pracujú naplno po celý rok a my sami im často dávame znamenia, že by bolo dobré nahliadnuť do našej domácnosti a niečo cenné si odtiaľ zobrať.

Najnovší prieskum uvádza, že 72,8 % Slovákov počulo vo svojom okolí aspoň o jednej domácnosti, ktorú vykradli zlodeji a 52,4  % Slovákov nemá doma bezpečnostné dvere.

Nielenže môžete prísť o cenné veci, ktoré majú pre vás úplne inú hodnotu než pre zlodeja – napríklad šperky, ktoré sa v rodine dedia z generácie na generáciu, zároveň prídete o pocit, že ste doma v bezpečí. Keď do vášho súkromia bez pozvania vkročí niekto cudzí, navždy to vo vás zanechá stopu!

„Robíme to takto“

Podľa výpovedí väzňov odsúdených na trest odňatia slobody za vlámanie, sú pri ich „práci“ veci, ktoré ich jednoznačne odradia od pokusu zobrať si niečo cudzie, no iné zasa považujú doslova za pozvanie. Vo všeobecnosti napríklad tvrdia, že bezpečnostné kamery sú odstrašujúce, no našli sa aj takí, ktorí nainštalované kamery chápali ako jednoznačný signál, že za dverami sa nachádza niečo cenné a preto sa ich oplatí prekonať. Ak dvere prekonali a vo vnútri sa potom spustil alarm, väčšina z nich ušla, no našiel sa aj jednej odvážlivec, ktorý sa alarm pokúsil sám vypnúť.

Samozrejme, že skôr, ako sa zlodej pokúsi preniknúť do cudzej nehnuteľnosti, musí si overiť, že doma nikto nie je. Urobí to jednoducho, zazvoní alebo zaklope. A keď niekto otvorí? Aj to majú vyriešené. „Hral som sa, že som sa stratil alebo hľadám priateľa,“ povedal jednej z usvedčených páchateľov. „Spýtal som sa, či nevideli môjho psa a odišiel som,“ povedal druhý. A tretí to robil takto: „Nosil som pekné oblečenie a vytlačený dotazník z internetu a tváril som sa, že ich chcem osloviť do anonymného prieskumu.“

Pozvánkou pre zlodejov sú pootvorené okná či balkónové dvere, na dvore rebrík alebo lopata, ktoré im pomôžu vniknúť dnu a brechanie malého psíka ich tiež neodradí. Naopak krok späť urobili a svojho zámeru kradnúť sa vzdali, ak narazili na poriadne veľkého psa alebo kvalitné bezpečnostné dvere. Ich prekonanie totiž zaberá priveľa času a tým sa zvyšuje riziko, že budú odhalení.

Prejdite im cez rozum!

Aby sa vašej domácnosti zlodeji rovno oblúkom vyhli a nechali na pokoji vaše cennosti či cenné súkromie, treba zainvestovať do bezpečnosti. V prvom rade do bezpečnostných dverí. „Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu napadnutia a času potrebného na prekonanie dverí sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik Juraj Hroš zo spoločnosti SHERLOCK ASSA ABLOY. „Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN1627. Ak certifikát nemajú, tak predajca iba deklaruje, že sú bezpečnostné, ale nie je to tak.“

Prvá bezpečnostná trieda dverí sa hodí akurát na pivnicu, kde sú prázdne zaváraninové fľaše, pretože sú ľahko prekonateľné.

Druhú bezpečnostnú triedu nepovažujú odborníci ešte stále za dostatočnú ochranu na zabezpečenie chráneného priestoru( byt, dom ). proti priemerne vybavenému a zručnému páchateľovi.

„Pre bežnú rodinu, ktorá chce chrániť svoj majetok, súkromie a bezpečie, odporúčajú odborníci bezpečnostné dvere v minimálne tretej bezpečnostnej triede odolnosti proti prekonaniu,“ informuje J. Hroš.

Štvrtá bezpečnostná trieda sa z pohľadu zabezpečenie bytu a domu považuje za najvyššiu obľúbenú ochranu.

Namiesto kamery, ktorá niektorých zlodejov neodrádza, ale láka, si môžete dať do dvier nainštalovať hi-tech novinku – elektronické „kukátko“. Je v ňom ukrytá širokouhlá kamera, ktorá sníma všetko, čo sa deje pred dverami. Videá a fotografie sa následne ukladajú, takže viete, kto u vás zvonil, aj keď ste neboli doma a prípadný videozáznam sa hodí pre políciu aj pre poisťovňu.

Všetky novinky nájdete aj v novo otvorenej predajni SHERLOCK v Troch vežiach na Bajkalskej v Bratislave.

Pre istotu

Okrem bezpečných dvier potrebuje každá domácnosť aj poistenie, ktoré v prípade vlámania rýchlo nahradí vzniknuté škody, aby sa minimalizovalo zníženie našej životnej úrovne a komfortu bývania.

„Poistná zmluva definuje minimálnu úroveň mechanického zabezpečenia, spravidla ide o pevne osadené dvere s bezpečnostným zámkom. Pri minimálnej mechanickej úrovni zabezpečenia je osobný majetok v domácnosti poistený až do sumy 20 000 eur. Pri vyšších stupňoch zabezpečenia je osobný majetok chránený do plnej výšky poistnej sumy, ktorú si volí sám klient a môže dosahovať až státisíce eur.“ dodáva Ing. Monika Poracká z poisťovne Aegon.