S mobilom ani na krok. Asi tak to vyzerá pri väčšine dnešnej populácie. „Poďakujete“ svojmu mobilu niekedy za to, že má v sebe GPS navigáciu, hoci aj v podobe obyčajných máp? Poďme sa pozrieť na GPS navigácie, ktoré pokojne stiahnete do svojho mobilu a vždy viete, kam sa máte vydať.
Ako vlastne funguje GPS navigácia?
Ak by ste sa na túto otázku spýtali laika, zrejme vám povie, že „sú v tom satelity“. Z časti má, samozrejme, pravdu. Globálny lokalizačný systém alebo Globálny systém určenia polohy je satelitný navigačný systém, ktorý sa používa na presné zistenie pozície a poskytuje veľmi presnú časovú frekvenciu na Zemi. Ide o pasívny družicový dĺžkomerný systém. Skladá sa z troch zložiek – z kozmickej, riadiacej a používateľskej.
Kozmická je tvorená sústavou rozmiestnených družíc, ktoré sú na šiestich obežných dráhach a vysielajú navigačné signály. Družíc je 24 a z nich 21 je navigačných a tri sú záložné. Družice obiehajú vo výške viac ako dvadsaťtisíc kilometrov a prijímajú, spracovávajú a vysielajú informácie do riadiaceho centra na Zemi.
Riadiaca zložka je zodpovedná za plynulý chod systému. Je tvorená hlavnou riadiacou stanicou, štyrmi monitorovacími pozemnými družicami a tromi vysielacími stanicami. Hlavná riadiaca stanica je umiestnená v opevnenom bunkri v Skalistých horách v Colorade. Monitorovacie stanice pasívne sledujú družice, prijímajú ich dáta a posúvajú ich hlavnej riadiacej stanici. Dáta po spracovaní potom v presný čas posielajú používateľom do ich prijímačov.
Používateľská zložka je tvorená GPS prijímačmi, teda vyhodnocovacími nástrojmi. Tieto GPS prijímače vykonávajú predbežné výpočty polohy, rýchlosti a času. Signály prijímajú zo štyroch družíc. Jednou zo základných úloh GPS je navigácia v trojrozmernom priestore.
Ktorú GPS máte v telefóne vy?
Medzi tie najznámejšie GPS navigácie v telefóne patria nepochybne Google mapy, Apple mapy a Waze. Poznáte Sygic a Alk CoPilot?
Google mapy fungujú aj offline. Rýchlosť spustenia, výpočet trasy či prepočet trasy zvládajú veľmi dobre. Pri plánovaní vám stiahne viac ako 600 kb, pri navigácii prídete zhruba na 2 800 kb. Výhodou, ktorú ocenia najmä tí, ktorí sa viac orientujú pomocou vizuálnych vnemov, je Street view, kde presne vidíte, ako to na danej ulici vyzerá. Prehľadná aplikácia je dostupná pre Android aj iOS.
Waze, obľúbená platforma pre motoristov, je tiež rýchla pri spustení, vypočítava a prepočítava trasu zhruba rovnako ako Google mapy. Je to komunitná navigácia, ktorú dostanete do mobilu či už s iOS, alebo s Androidom. Obsah vytvára komunita – to znamená, že čím viac ľudí ju využíva, tým viac info o aktuálnej dopravnej situácii máte. A viete sa na jej základe rozhodnúť, akou cestou ísť a ktorému miestu sa vyvarovať. Pracuje v režime online, takže je nutný mobilný internet.
A čo Apple mapy? Používate ich ako milovník iPhone alebo máte radšej inú aplikáciu? Výhodou je, že si môžete do aplikácie pridať často navštevované miesta, takže potom už stačia dva kliky a ste na ceste „domov“ alebo „do práce“. Ako aj s inými aplikáciami, s Apple mapami tiež môžete vyhľadať linky verejnej dopravy. A ak nie ste práve fanúšikom Tripadvisoru a je vám jedno, kde sa najete, využiť môžete funkciu, kde sa vám po zadaní hesla ukážu priamo tie reštaurácie, ktoré sú vo vašom okolí.
Vedeli ste, že Sygic GPS navigácia pochádza zo Slovenska? Táto navigácia je podľa slov svojich tvorcov jednoduchá a bezpečná. Pracuje offline, takže ju viete využiť aj v momente, ak aktuálne nemáte mobilné pripojenie. Samozrejmosťou sú 3D mapy, viete s ňou nájsť parkovacie miesto, informuje vás o cenách na čerpacích staniciach.
Toto a oveľa viac môžete získať v troch dostupných variantoch – ako balíček Európa s 51 offline mapami alebo balíček Európa + Traffic, čo je, dá sa povedať, rozšírená verzia základného balíka o aktuálne dopravné informácie, a Svet + Traffic obsahuje celosvetové mapové pokrytie aj s aktuálnymi dopravnými informáciami. Inštalovať si ju môžete ako do svojho iPhone, tak aj do Androidu či do počítača.
Alk CoPilot síce znie ako spojenie alkoholu a pilota, ale rozhodne to tak nie je. Je to jedna z používaných navigácií, ktoré by ste možno v mobile chceli mať. Funguje aj offline, avšak aktualizácie a dáta pri prepočítavaní sú v porovnaní s inými aplikáciami naozaj smiešne.
Inštalovať si ju viete ako do iPhone, tak aj do smartfónov s Androidom, väčšina navigácií to dnes už nerozlišuje. Aplikácia vám ponúkne až tri alternatívy cesty, vyberať si môžete tú, ktorá sa vám najviac hodí. Upozorní vás aj na hliadky, meranie rýchlosti, na obmedzený úsek so zmenou rýchlosti a všetko to, čo by ste potrebovali vedieť, keď sa na cesty vydáte.