Bývanie v bytovom dome so sebou vždy prináša istú „lotériu“ ohľadom susedov. Nikdy totižto neviete, či budú patriť k tým, o ktorých ani nebudete vedieť, že ich máte, alebo vám svoju prítomnosť budú dávať najavo nie práve príjemnými spôsobmi. Napríklad nadmerným hlukom.
Kročajová izolácia je vždy o solidarite
Práve hluk je častým jablkom sváru medzi susedmi. A jedným z najčastejších hlukov je ten, ktorý sa prenáša medzi poschodiami. To môže byť hluk od kráčania, dupotu, či posúvania stoličiek. Ako teda proti takémuto hluku, ktorý vzniká pri priamom kontakte s podlahou, bojovať?
V prvom rade je potrebné povedať, že to musia vyriešiť hlavne susedia nad vami. Vy si síce môžete odizolovať strop, ale kročajový hluk sa prenáša hlavne stenami a odhlučnenie stropu ho tým pádom výrazne nezníži.
Záleží teda od vašich susedov, či sa u nich prejaví solidarita a pri najbližšej rekonštrukcii investujú do kvalitnej kročajovej izolácie. Tá je presne určená na riešenie tohto problému. Aj keď rôznu izoláciu pod podlahou má množstvo ľudí, často je jej výber podceňovaný. Výsledkom je použitie nevhodných materiálov, či technológií, ktoré neželaný hluk príliš netlmia.
Pozor na nízke frekvencie
Obzvlášť kritickou je schopnosť rôznych materiálov izolovať zvuk na nízkych frekvenciách. Všetky vyššie uvedené zvuky sú práve nízkofrekvenčné. Preto je pri výbere vhodnej izolácie na izolovanie kročajového hluku dôležité, aby bol zvolený materiál účinný aj voči hluku na nízkych frekvenciách.
Pre čo najvyššiu efektivitu kročajovej izolácie je dôležité aj to, kedy sa táto izolácia rieši. Najúčinnejšia totižto je, keď sa umiestni pod poter. To však nie je vždy možné a preto je na trhu aj kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu, či koberec.
Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com