Koľkokrát ste počuli o materských znamienkach hovoriť ako o znamienkach krásy? Ani sa to nedá spočítať, že? Niečo na tom bude, pretože niekedy dokáže byť materské znamienko naozaj akousi ozdobou, ale nanešťastie to neplatí vždy.
Na znamienka si treba dávať pozor a nechávať si ich pravidelne skontrolovať
Materské znamienka niekedy vzniknú na nevhodných miestach a sú skôr na obtiaž. Krk, hlava, či prsia, to sú typické miesta, na ktorých sa materské znamienka mechanicky dráždia pri obliekaní, nosení doplnkov a iných činnostiach.
To však nie je to najväčšie riziko. 35 % prípadov rakoviny kože vzniká zo znamienok. Preto je potrebné predchádzať tvorbe nových materských znamienok. Základom prevencie je chrániť sa (hlavne v lete) ostrého slnka.
Samozrejme, nemusíte sa na každé znamienko hneď pozerať ako na pôvodcu rakoviny (vo väčšine prípadov vzniká rakovina na čistej, nepoškodenej pokožke), ale rozhodne by ste im mali venovať pozornosť, hlavne ak sa u vás objaví nejaké nové znamienko po 25. roku života, kedy by sa už tvoriť nemali. Tiež by ste mali zbystriť ak sa niektoré z vašich znamienok zväčší, zmení farbu alebo začne svrbieť. Preto nezaškodí pravidelná kontrola znamienok na kožnej ambulancii Piešťany.
Väčšinou je vhodnejšie nechať si odstrániť znamienko chirurgicky
Kožný lekár dokáže skontrolovať stav vašich znamienok a určiť, ktoré a kedy sa majú odstrániť. Na odstránenie znamienok sa používajú dve metódy: laser a chirurgické odstránenie, napr. na chirurgii Trenčín.
V prípade, že chcete vedieť, či bolo znamienko nebezpečné, odporúča sa chirurgické odstránenie. Chirurgicky odstránené znamienko je možné poslať na histologické vyšetrenie. A naviac, chirurgické odstránenie znamienka na základe odporúčania lekára vám uhradí vaša poisťovňa.
Zdroj obrázka:
Autor: ivan_kislitsin / Shutterstock.com