To, KDE pracujete, má dopad na to AKO pracujete. Práca v čistom a organizovanom prostredí bude mať s veľkou pravdepodobnosťou značne pozitívny dopad na váš výkon
Čistota na začiatok
Darmo by ste silou mocou vytvárali produktívny pracovný priestor, ak by ste najskôr kanceláriu nevyčistili. V závislosti od stavu priestoru môže čistenie trvať niekoľko hodín, ale aj celý deň. Či týždeň? Ale to snáď nie. Tak či onak, úplné zbavenie sa neporiadku je vašim prvým cieľom.
Vytvorenie záchytných miest
Každá kancelária potrebuje miesta, ktoré by zachytávali príchodzie…dôležité dokumenty, veci osobnej potreby (sako, dáždnik, hrnček,…) a odpadky. Vyžaduje si to nie menej ako inštaláciu zásobníku na dokumenty, nejakých tých políc či háčikov a samozrejme odpadkového koša.
Udržujte čistú pracovnú plochu
Tie najdôležitejšie veci v kancelárii sa obvykle dejú na pracovnom stole. Väčšina ľudí je produktívnejšia, keď pracujú na dobre zorganizovanej ploche, no nájdu sa aj takí, ktorí uprednostnia organizovaní neporiadok (teda poriadny chaos). Tak či onak, pracovné prostredie a čistý výškovo nastaviteľný stôl je odrazom vášho pracovného štýlu.
Dvojkanálový systém dokumentácie
Jedná sa o jednoduchý prístup, ktorý vám ale umožňuje viesť produktívnejší pracovný život. Pri manipulácii s dokumentami zaveďte dvojkanálový systém ich triedenia:
1) Nový zásobník: nové dokumenty ako neotvorené obálky, úhľadne naskladané a čakajúce na otvorenie.
2) Starý zásobník: dokumenty ktoré ste už otvorili a priebežne ich riešite.
Zonácia kancelárie
Nie všetky kancelárske práce vyžadujú rovnaký prístup. Vytvorte v interiéri dve zóny:
1) Počítačová zóna: tradičná pracovná plocha, kde väčšinu času trávite ťukaním do klávesnice.
2) Zóna pre prácu bez PC: oblasť, kde je kancelársky nábytok bez káblov, nabíjačiek a monitorov. Miesto, kde listujete v dokumentoch, podpisujete papiere, skenujete alebo pečiatkujete.